W obecnych czasach, blisko 50% psów i kotów prowadzących domowy tryb życia ma problem z utrzymaniem optymalnej wagi. Niepokojące jest to, że aż 33% z tej grupy zmagają się z nadmiernymi kilogramami, natomiast 14% cierpi na otyłość. Należy podkreślić, że nadwaga stanowi pierwszy krok do rozwoju otyłości, która jest poważną chorobą.

Otyłość u zwierząt domowych niesie za sobą ryzyko wielu poważnych schorzeń. Może prowadzić do wywoływania cukrzycy, zapalenia trzustki, chorób układu moczowego, nowotworów oraz nieprawidłowości w przemianie lipidów. Ponadto, może być przyczyną nadciśnienia, problemów ze stawami czy niewydolności nerek. Wszystkie te dolegliwości wpływają negatywnie na ogólną kondycję zwierzęcia i obniżają jego jakość życia.

Niestety, większość właścicieli zwierząt bagatelizuje problem nadwagi i otyłości, uważając go jedynie za kwestię estetyczną. Warto jednak podkreślić, że gdy kot posiada dodatkowy kilogram, to dla ludzi jest to ekwiwalent około 16 kilogramów. Z kolei jeden dodatkowy kilogram u psa o masie do 10 kg odpowiada 7 kg u człowieka, a dodatkowy kilogram u psów dużych ras to już 3 kg u człowieka.