Jednym osobom nauka  języka obcego przychodzi łatwo innym bardzo trudno. Niewątpliwie umiejętność posługiwania się obcym językiem poszerza nasze horyzonty i mamy szansę na lepszą pracę. Dziś przedstawimy Ci 6 najlepszych wskazówek do nauki języków obcych, potwierdzonych przez wiele osób, które biegle władają obcymi językami. 

Nauka języka obcego – wskazówki jak szybko nauczyć się języka obcego? 

1. Poznaj swoją motywację

Ta pierwsza ze wskazówek do nauki języków może wydawać się oczywista, ale jeśli nie masz dobrego powodu, aby uczyć się języka, jest mniej prawdopodobne, że zmotywujesz się na dłuższą metę. Może początkowo masz zapał, ale jeśli nie masz dobrej motywacji, niestety może z tego nic nie wyjść, szczególnie jeśli nie jest to twój wielki talent. Ale bez względu na motywację, kiedy już zdecydujesz się na język, ważne jest, aby się zaangażować.

2. Znajdź partnera

W grupie uczy się raźniej. W człowieku wyzwala się ochota pokazania się, że się jest lepszym od drugiej osobie, włącza się żyłka rywalizacji i to również jest motywujące. Jeśli nie masz kogoś bliskiego, kto chce się z Tobą uczyć, dołącz do jakiejś grupy (np. w szkole językowej). 

3. Rozmawiaj ze sobą

Jeśli jednak nie wypali z grupą i uczysz się sam, nie masz okazji do mówienia w języku obcym. Staraj się rozmawiać do siebie na głos w tym języku. Ważne jest przełamanie bariery językowej. Myśli wypowiedziane w obcym języku, a powiedzenie ich na głos to dwie różne sprawy. Mówiąc sobie po cichu w głowie słówka, zdania może ci się wydawać, że opanowałeś materiał doskonale. Sytuacja się zmienia gdy próbujesz myśli przekształcić w język mówiony. To, co wydało się proste, brzmi o wiele gorzej niż w myślach? No właśnie. Także mów, mów, mów do siebie często! 

4. Baw się nauką

Nauka języka obcego i używanie go w jakikolwiek sposób jest aktem twórczym. Pomyśl o zabawnych sposobach na ćwiczenie nowego języka: zagraj w radio z przyjacielem, narysuj komiks, napisz wiersz lub po prostu porozmawiaj, z kimkolwiek możesz. 

5. Nauka języka – ucz się jak dziekco

Ta wskazówka dotycząca nauki języków nie polega na wpadaniu w napady złości, ale raczej na próbach uczenia się tak, jak robią to dzieci. Bezpośredni związek między wiekiem a zdolnością do uczenia się jest słaby, a niektóre badania obalają mit, że dzieci z natury uczą się lepiej niż dorośli. Kluczem do uczenia się tak szybko jak dziecko może być po prostu przyjęcie pewnych dziecięcych postaw: braku samoświadomości, chęci zabawy w języku i chęci popełniania błędów. Dzieci kojarzą naukę języka z zabawą. Ty też tak rób. Masz hobby? Nazwij wszystko w języku, który zgłębiasz. Określ rodzinę, przyjaciół, ich zawody w innym języku. Pobaw się językiem, a zobaczysz, że nie będziesz mógł przestać! 

6. Słuchaj

Ze wszystkich naszych wskazówek dotyczących nauki języków, ta może być najprostsza. Ale tak naprawdę nie można tego wystarczająco podkreślić: musisz nauczyć się słuchać, zanim nauczysz się mówić. Każdy język brzmi dziwnie, gdy go słyszysz po raz pierwszy. Jednak im bardziej się na to narażasz, tym bardziej staje się znajome, ułatwiając mówienie i rozumienie. Nawet jeśli jeszcze go nie rozumiesz, puść kanał informacyjny w języku, którego się uczysz. Nie musisz myśleć o tym, żeby się wsłuchiwać. Wystarczy, że leci w tle. Po miesiącu już zobaczysz pierwsze efekty. 

Pamiętaj, że najlepszym możliwym rezultatem mówienia językiem jest komunikacja z innymi. Możliwość prowadzenia prostej rozmowy jest sama w sobie ogromną nagrodą. Osiągnięcie takich kamieni milowych na wczesnym etapie ułatwi utrzymanie motywacji i kontynuację ćwiczeń.