Nie każdemu psu odpowiada zamieszkiwanie w budzie. W przypadku psów towarzyszących jak doberman, posiadanie własnej budy może okazać się niewłaściwym rozwiązaniem. Niemniej jednak, dla takich ras jak husky, berneński pies pasterski czy owczarek podhalański, buda może stanowić idealne miejsce do odpoczynku i schronienia przed słońcem lub deszczem.

W procesie selekcji domu dla naszego psa, należy uwzględnić wiele czynników. Pamiętajmy, że będzie to miejsce, w którym nasz pupilek spędzi sporą część swojego czasu, a więc powinno być dostosowane do jego potrzeb. Spośród najistotniejszych aspektów możemy wymienić:

  • Rozmiar budki – powinien on pozwalać psu na stanie w środku bez konieczności schylania głowy. Z kolei otwór wejściowy musi być niższy i szerszy od samego psa;
  • Rodzaj wejścia – wiele budek posiada specjalną kurtynę chroniącą przed zimnem;
  • Izolacja – jest niezbędna, jeżeli pies przebywa na zewnątrz podczas chłodnych dni;
  • Rodzaj dachu – najpopularniejszy jest dach dwuspadowy;
  • Materiał – mimo, że budy drewniane są cięższe, to zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż te wykonane z plastiku.

Warto jednak podkreślić, że nawet nabywając najlepszą na rynku budę dla psa, nie zawsze będzie ona w pełni wystarczająca. W przypadku spadku temperatury do -10 stopni Celsjusza, natychmiastowo powinniśmy przenieść naszego pupila do ciepłego pomieszczenia zamkniętego.

Należy również pamiętać o utrzymaniu czystości w budzie oraz o zapewnieniu psu stałego dostępu do świeżej wody. Kluczowe jest również, by pies nie spędzał całych dni w swoim domku – konieczne jest regularne spacerowanie go co najmniej dwa razy dziennie, a jeżeli to możliwe, to jeszcze częściej.