Pokrzywa zwyczajna to bardzo popularna roślina uprawiana na większości kontynentów. Jej liście i korzenie mają różne właściwości lecznicze i można je spożywać w wielu formach, takich jak herbata, ekstrakt, zupa, tabletka czy nalewka. Ma wiele korzyści zdrowotnych, które warto poznać. 

Pokrzywa odtruwa organizm

Roślina ta ma świetne właściwości odtruwające, oczyszczające organizm, działając jak naturalny diuretyk, pobudzając układ limfatyczny i pomagając w usuwaniu toksyn z nerek. Pomaga również we wchłaniania składników odżywczych, poprawia wydolność jelit, wspomaga procesy trawienne, a tym samym zapobiega gromadzeniu się szkodliwych toksyn w naszym organizmie.

Właściwości dobre dla kobiet

Pokrzywa może być spożywana w postaci herbaty przez kobiety w ciąży. Zapobiega nadmiernemu krwawieniu, pomagając w koagulacji krwi, dlatego jeśli niedługo masz wyznaczony termin porodu śmiało ją pij. Pokrzywa pomaga również stymulować produkcję mleka u kobiet karmiących. Łagodzi również bolesne menstruacje, ponieważ ma właściwości ściągające. W przypadku kobiet w okresie menopauzy pokrzywa pomaga w łagodzeniu objawów. 

Poprawia krążenie krwi

Dzięki dużej zawartości witaminy C i żelaza poprawia wchłanianie żelaza w jelitach, poprawia regenerację ran i większa dotlenienia organizmu. Poprawia krążenie krwi i zwiększa naszą energię. 

Pokrzywa zapobiega kamieniom nerkowym

Pokrzywa jest korzystna dla nerek, ponieważ posiada właściwości moczopędne, a także może pomóc w rozkładaniu kamieni zarówno w nerkach, jak i w woreczku żółciowym. Chroni również przed infekcjami pęcherza, obrzękami, a tym samym korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Właściwości przeciwzapalne

Pokrzywa działa jako środek pobudzający, a także ma działanie przeciwzapalne. Są  one korzystne w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej i przewlekłego bólu mięśni.

Pokrzywa dobra dla kości

Zawiera dużą ilość boru, który jest korzystny dla utrzymania poziomu wapnia w naszych kościach i zapobiega osteoporozie.

Dla zdrowia układu oddechowego

Roślina ta jest korzystna zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu astmy, kataru siennego i alergii sezonowych.

Dobra na serce

Spożywanie herbaty z pokrzywy pomaga obniżyć skurczowe ciśnienie krwi, łagodzi stres, a tym samym poprawia zdrowie serca.

Dla zdrowia prostaty

Korzeń pokrzywy jest korzystny w zapobieganiu przerostowi prostaty.

Na zdrową skórę

Wyciąg z pokrzywy może być stosowany na skórę w celu zapobiegania i redukcji trądziku, zapobiegania infekcjom bakteryjnym, wspomagania gojenia się trądziku, redukcji wyprysków i zmarszczek oraz zapobiega starzeniu się skóry.

Pokrzywa – pozostałe korzyści

Ekstrakt z pokrzywy jest również korzystny w zmniejszaniu biegunki, nudności oraz łagodzeniu hemoroidów i wrzodów.