Komunikacja jest podstawą wszelkich relacji, zarówno między ludźmi, jak i pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Właściciel psa powinien pamiętać, że jego pupilek może przeżywać intensywne emocje, które mogą wymagać wsparcia człowieka.
Ale jak właściwie można wiedzieć, kiedy pies jest szczęśliwy, kiedy odczuwa niepokój lub kiedy jest gotowy stawić czoła potencjalnemu zagrożeniu? Poniżej przedstawiamy trzy podstawowe zachowania psa, które pomogą zrozumieć jego aktualny stan emocjonalny.
Nie tylko ruchy ogona są ważne w komunikacji z psem. Choć merdanie ogonem jest często utożsamiane z „psim dobrym nastrojem”, to istnieją inne sposoby na zrozumienie, czy pies jest zadowolony. Pies, który jest odprężony i szczęśliwy, ma rozluźnione mięśnie, szeroko otwarte lub delikatnie przymknięte oczy, co nadaje mu „wesoły” wygląd.
Psy mają bardzo wrażliwe zmysły, zwłaszcza słuch i węch. Często są w stanie usłyszeć dźwięki, które są poza zasięgiem ludzkich możliwości. Dlatego nie jest rzadkością, że czują niepokój, są zaniepokojone i próbują zlokalizować źródło niepokojących dźwięków. Gdy pies „wyczuje zagrożenie”, zwraca uwagę, uszy stają się bardziej wyprostowane, a ogon unoszony jest do góry. Postawa psa jest napięta i sztywna. Nie porusza się, dopóki nie jest pewny, skąd dochodzą alarmujące dźwięki.
Pysk potrafią bronić swojego terytorium i często nie boją się konfrontacji. Agresywne nastawienie psa do konkretnej osoby, zwierzęcia lub sytuacji można rozpoznać dość łatwo. Pies stara się wyglądać „większy”, na co wpływa zjeżenie futra na karku. Pies pokazuje zęby, wydaje groźne dźwięki i ma szeroko rozstawione łapy, gotowe do ataku w każdej chwili.