Wraz z coraz większą świadomością na temat zdrowego stylu życia, przybiera na znaczeniu temat doboru odpowiedniej wyciskarki do soków. W związku z tym, warto przyjrzeć się różnym modelom dostępnym na rynku, ich mocnym oraz słabym stronom i funkcjonalności, by podjąć świadomy wybór. Najlepsza wyciskarka to taka, która umożliwia przygotowywanie soku, zachowując najwięcej cennych składników odżywczych.
Wszystkie typy wyciskarek i sokowirówek są przeznaczone dla miłośników świeżych owoców i warzyw. Niemniej jednak, nie wszystkie modele radzą sobie równie dobrze w ekstrakcji soku z drobnych owoców, takich jak poziomki czy roślin liściastych – pokrzyw czy mięty. Co więcej, nie każda maszyna jest w stanie utrzymać pełen zestaw witamin i minerałów podczas procesu. Dlatego jeżeli zależy nam na maksymalnej zawartości składników odżywczych, powinniśmy skierować swoją uwagę na wyciskarki jedno lub dwuślimakowe.
Sokowirówki w przeciwieństwie do wyciskarek wykorzystują ostrza do ekstrakcji soku, co powoduje podgrzewanie owoców i warzyw, potencjalne utraty wartości odżywczych i neutralizację witamin. Stąd też, warto rozważyć zakup wolnoobrotowej wyciskarki.
Korzystając z wyciskarek mamy pewność, że spożywany przez nas sok zachowa pełnię smaku i wszystkie wartości odżywcze. W różnicy od soków z koncentratu, te naturalne zawierają miąższ. Inną pozytywną cechą jest to, że wyciskarki nie napowietrzają soku, dzięki czemu nie ulega on szybko procesowi utleniania i nie musi być natychmiast spożywany. Ponadto, nie ma ryzyka uszkodzenia witamin oraz minerałów poprzez podgrzewanie owoców lub warzyw. Możemy wrzucić do nich nawet najmniejsze owoce czy zioła. Wyciskarki gwarantują również możliwość homogenizacji owoców, co prowadzi do powstawania musu. Cennym atutem jest także prostota czyszczenia – jedynie pojemnik na miąższ wymaga mycia.
Wśród mankamentów wyciskarek można wymienić czasochłonność procesu przygotowywania soku. Są one urządzeniami wolnoobrotowymi, co oznacza wolniejszą pracę, ale również zachowanie pełni wartości odżywczych.