Obserwuje się rosnące zainteresowanie stanem zdrowia seksualnego. Zauważalny jest wzrost liczby osób, które wyrażają niezadowolenie z jakości swojego życia w tej dziedzinie. Przykładem czynnika wpływającego na to jest pandemia COVID-19. W jaki sposób można więc podnieść swoje libido? Istnieje wiele rozwiązań – od regularnych ćwiczeń fizycznych, przez staranne mycie zębów, aż po odpowiednio zbilansowaną dietę.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni coraz częściej doświadczają problemów związanych ze zdrowiem seksualnym. Utrata zdolności seksualnych następuje często wraz z upływającym czasem. Badania pokazują, że aż 75% kobiet po przekroczeniu 40 roku życia odczuwa spadek libido. Dodatkowo, co najmniej 40% mężczyzn powyżej 45 roku życia cierpi na obniżony poziom testosteronu, co może prowadzić do zaburzeń erekcji oraz zmniejszonego popędu płciowego. Wszystko to jest dodatkowo potęgowane przez szereg chorób przewlekłych negatywnie wpływających na sprawność seksualną.

Wielki wpływ na ten stan rzeczy mają także kwestie związane ze stylem życia. Wśród nich wymieniać można przede wszystkim nadmierną pracę, duży poziom stresu, niedostatek snu, poczucie niewystarczającej wartości, brak bliskości z innymi, niezdrową dietę, brak regularnej aktywności fizycznej czy nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Jednakże te wszystkie czynniki wpływające na zdrowie seksualne mogą zostać poprawione.

Na podstawie badań brytyjskiego dziennika „The Telegraph” i specjalistów z tej dziedziny, powstała lista niewymagających dużego wysiłku zmian w codziennych nawykach, które mogą przyczynić się do ożywienia życia seksualnego. Są to zarówno wskazówki dedykowane dla kobiet i mężczyzn, jak i uniwersalne rady dla obu płci.