Cukrzyca jest groźną chorobą, która w tajemnicy dotyka wielu ludzi na całym świecie. Zaliczana do kategorii niezakaźnych epidemii, afektywne jest na 387 milionów osób globalnie. Co zaskakujące, aż 179 milionów z nich, co stanowi prawie połowę spośród wszystkich chorych, nie jest nawet świadoma swojego stanu zdrowia. To pokazuje jak istotne jest poznanie i świadomość wczesnych symptomów tej choroby.

Statystyki Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji-Cukrzyca wskazują, że w Polsce schorzenie to dotyka około 3,5 miliona ludzi. Wszczepiając te dane w szerszy kontekst oznacza to, że co jedenasta osoba w naszym kraju jest obciążona tą chorobą. Najbardziej niepokojące jest to, że jedna trzecia z tej liczby, czyli ponad milion osób, nie ma nawet pojęcia o swojej diagnozie.

Wszystko wskazuje na to, że problem będzie narastał – liczba osób zmagających się z cukrzycą rośnie średnio o 2,5 proc. rocznie. To sugeruje, że w niedługim czasie jeden na dziesięciu Polaków będzie musiał zmierzyć się z tym schorzeniem.

Dane te podkreślają znaczenie edukacji dotyczącej objawów cukrzycy typu 2. Rozpoznanie i zrozumienie symptomów tej choroby jest kluczowe dla określenia, czy jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka powstania dodatkowych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca czy udar mózgu.

Symptomy cukrzycy typu 2 są często niejasne i łatwe do przeoczenia. Ważne jest jednak, aby być czujnym na takie sygnały jak: częste oddawanie moczu, ciągłe uczucie pragnienia, ogólne zmęczenie, nieplanowana utrata wagi, rozmazane widzenie, wolne gojenie się ran, swędzenie okolic intymnych czy powtarzające się infekcje grzybicze.

Osoby z nadwagą lub otyłością mają tendencję do wykazywania wyższego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, zwłaszcza jeśli gromadzą nadmiar tłuszczu wokół trzustki i wątroby lub mają duży obwód talii. Dodatkowo, osoby mające krewnych cierpiących na cukrzycę (rodzica lub rodzeństwo) są bardziej narażone na rozwój tej choroby.

W przypadku cukrzycy typu 1, organizm nie wytwarza insuliny, i nie można jej zapobiec, a jej przyczyny są zrozumiałe. Cukrzyca typu 2 natomiast jest często związana z naszymi decyzjami dotyczącymi stylu życia – to pokazuje jak ważne jest zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna.