W trakcie opieki nad naszymi czworonożnymi towarzyszami życia, mogą pojawić się różne problemy zdrowotne. Wśród nich wymioty i biegunka są dość często spotykane. W takim przypadku, jak odpowiednio zareagować? Czy niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, czy jednak spróbować samodzielnie stawić czoło sytuacji? Poznaj odpowiedzi na pytanie: jak postępować, kiedy pies jest chory i wymiotuje?

Czym są wymioty u psów?
Przypadki występowania wymiotów u psów są różnorodne, mogą być spowodowane między innymi niestrawnością, nadmiernym spożyciem pokarmu, wzdęciami, chorobą lokomocyjną, czy też łagodnym zatruciem po spożyciu produktów nieświeżych lub niewłaściwych (na przykład zgniłe resztki jedzenia lub padlina). Aby dowiedzieć się więcej o tym, co może szkodzić twojemu czworonogowi, zapoznaj się z artykułami „Co psu nie wolno jeść” i „Jakie rośliny są dla psów trujące”. Takie zdarzenia można potraktować jako incydenty krótkotrwałe i niegroźne. Niestety, wymioty mogą być również symptomem ciężkich schorzeń, takich jak parwowiroza, choroby nerek, ropomacicze u suk, nowotwór, zatkanie jelit, czy otrucie (na przykład środkami chemicznymi).

Typy wymiotów u psów.
Rozróżniamy dwa typy zwracania treści pokarmowej u zwierząt – regurgitacje i wymioty. Wymioty to celowe przemieszczenie i wydalenie treści pokarmowej z żołądka i przełyku na zewnątrz jamy gębowej. Z kolei regurgitacja (z łacińskiego „regurgitatio”) definiuje się jako „pasywne przesuwanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, bez odruchu wymiotnego”. Regurgitacja jest mechanizmem karmienia młodych przez ptaki i ssaki drapieżne (w tym psy), które podają swoim potomkom półstrawione pokarmy. Ten sam proces występuje także u niemowląt ludzkich w formie ulewania nadmiaru spożytej pożywienia.

Uwagi konieczne do zachowania!
Jeśli twój pies wymiotuje, nie wolno mu podawać żadnych leków przeciwwymiotnych przeznaczonych dla ludzi ani środków przeciwko chorobie lokomocyjnej! W przypadku obserwacji długotrwałych, uporczywych i obfitych wymiotów, które spotęgowane są ogólnym osłabieniem psa, powinniśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Czasem mogą pojawić się ślady krwi w wymiocinach – w takim przypadku pomoc weterynaryjna jest konieczna jak najszybciej! Jeśli pies wymiotuje i nie ma wypróżnienia, może to sugerować zatkanie jelit (na przykład przez połkniętą zabawkę) i jak najszybciej konieczna jest interwencja chirurgiczna!

Potencjalne zagrożenie odwodnieniem u psa wymiotującego.
Długotrwałe i/lub częste wymioty mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Możemy to rozpoznać poprzez delikatne pociągnięcie skóry na grzbiecie psa – jeśli po zwolnieniu fałd skóry nie wraca ona do pierwotnego stanu, oznacza to odwodnienie. W takim wypadku konieczne jest natychmiastowe nawodnienie – poprzez dożylną kroplówkę lub podawanie letniej wody do picia (małe porcje, co około pół godziny). Podawanie psu zimnej wody jest błędem.