Niewątpliwie koty są urocze. Ich żywiołowe bieganie, ocieranie się o wszystko, niekończące się prośby o drapanie oraz ciągłe dbanie o własną czystość – to wszystko stanowi integralną część ich zachowania. Ale co jeśli te codzienne zabawy i higieniczne nawyki kryją walkę z dyskomfortem i ciągłym swędzeniem skóry? Tak jak ludzie, niektóre koty mogą cierpieć na dolegliwości alergiczne. Problemy alergiczne naszych futrzanych przyjaciół mogą być równie uciążliwe dla nich samych, jak i dla ich właścicieli. W tym artykule dowiesz się więcej o najczęstszych przyczynach alergii u kotów, jej symptomach i tym, jak postępować w razie podejrzenia alergii u twojego pupila. Dodatkowo omówimy kwestię zbędnych badań w kontekście alergii u kotów.
Przyczyny alergii u naszych czworonożnych przyjaciół są różne. Zalicza się do nich reakcje na pokarm, które występują na skutek spożywania takich produktów jak jajka kurze, ryby, gluten lub wieprzowina. Alergie te zwykle objawiają się problemami skórnymi, takimi jak swędzenie czy wysypki. Kolejnym czynnikiem są pchły, których ślina zawiera substancje mogące wywołać reakcje alergiczne, co prowadzi do nieznośnego swędzenia i nieustannego drapania. Pyłki i roztocza z kolei mogą wywołać objawy alergii oddechowej, tj. częste kichanie i uczucie zatkanych nosów. Substancje chemiczne zawarte w produktach domowych, takich jak detergenty, dezodoranty czy środki czystości, mogą również wywołać reakcje alergiczne u kotów.
Objawy alergii u kotów są różnorodne. Najpowszechniejsze to swędzenie i drapanie: koty cierpiące na alergię często reagują na swędzenie przez drapanie, oblizywanie lub gryzienie skóry. To może prowadzić do powstawania łysych „placków” na skórze, a następnie do ran. Wysypka może objawiać się w postaci rumienia, wyprysków lub łuszczenia się skóry. Alergie oddechowe zwykle przejawiają się symptomami podobnymi do przeziębienia, takimi jak kichanie i kaszel. Natomiast alergie pokarmowe mogą prowadzić do problemów trawiennych, takich jak wymioty i biegunka. Może także wystąpić upośledzenie apetytu, gdzie kot może stracić zainteresowanie jedzeniem lub jeść mniej niż zwykle.