Święta oraz niedziele to dni, w których pracownicy mają prawnie zagwarantowany odpoczynek. Część tych dni jest stała i zawsze przypada na te same daty, podczas gdy inne są ruchome. Odpowiednia konfiguracja tych dni może dać pracownikom możliwość cieszenia się długimi weekendami. Zastanawiamy się ile będzie dni wolnych w 2024 roku i jak skutecznie zaplanować urlop, aby zminimalizować jego wykorzystanie a jednocześnie cieszyć się długim, dziewięciodniowym weekendem.

Są święta stałe, które zawsze obchodzimy w te same dni kalendarzowe, takie jak Nowy Rok, Święto Trzech Króli czy Narodowe Święto Trzeciego Maja. Istnieją też święta ruchome, takie jak Wielkanoc czy Boże Ciało, które są ustalane każdego roku według kalendarza liturgicznego Kościoła Katolickiego. Zgodnie z Ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy mamy trzynaście takich dni. Dodając do tego 52 niedziele, otrzymamy łącznie 65 dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 roku.

W 2024 roku czeka nas trzynaście świąt, które będą dni wolnymi od pracy. Oto kiedy właśnie one przypadać będą:

1 stycznia 2024 – Nowy Rok,
6 stycznia 2024 – Święto Trzech Króli,
31 marca 2024 – pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
1 kwietnia 2024 – drugi dzień Wielkanocy,
1 maja – Święto Państwowe,
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
19 maja 2024 – Zielone Świątki,
30 maja 2024 – Boże Ciało,
15 sierpnia 2024 – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada 2024 – Wszystkich Świętych,
11 listopada 2024 – Narodowe Święto Niepodległości.
25 grudnia 2024 – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
26 grudnia 2024 – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Według Art. 130 Kodeksu Pracy, pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego za święta przypadające w sobotę. W roku 2024 Święto Trzech Króli przypada na sobotę, 6 stycznia, co oznacza, że dla tych pracowników, którzy mają soboty wolne, ten dzień zostanie zastąpiony innym dniem wolnym od pracy, który ustala pracodawca.

W roku 2024 naszą uwagę przyciągają długie weekendy. Dziesięć na trzynaście świąt przypada w środku tygodnia, co oznacza, że jeżeli urlop zostanie dobrze zaplanowany, istnieje szansa na dziewięciodniowy długi weekend! Taka możliwość pojawia się między innymi w maju oraz podczas Świąt Bożego Narodzenia. Wykorzystanie tylko trzech dni urlopu daje możliwość cieszenia się z aż dziewięciu dni odpoczynku. Wielkanoc oraz listopad również zapewniają możliwość długiego weekendu, jednak wymaga to wykorzystania czterech dni urlopu.