Osobnik posiadający wyrafinowane zdolności manipulacyjne, który ma skłonność do umniejszania wartości innych osób. W kontekście pracy, często zdarza mu się korzystać z kłamstwa i eksploatacji, jednocześnie usprawiedliwiając swoje działania i uważając je za jedynie słuszne. W trakcie konwersacji z kolegami z pracy, zwykle podważa ich kompetencje, próbując obniżyć ich samoocenę i powodować poczucie zakłopotania. Tak właśnie prezentuje się typowy narcyz na polu zawodowym. Współdziałanie z osobą o zaburzeniach narcystycznych może stanowić nie lada wyzwanie, dlatego warto poznać sposoby radzenia sobie z takim zachowaniem i przygotować się do codziennego kontaktu z narcyzem w biurze.

NARCYZM – JAKIE MA KORZENIE?

Każda osoba znana nam jest zapewne mitologiczną postacią Narcyza. Jego historię opisywano między innymi w dziełach Owidiusza. Narcyz to postać o niebywałej urodzie, uznawany za najbardziej atrakcyjnego mężczyznę na świecie, który jednocześnie był całkowicie obojętny na innych. Zgodnie z mitem, inspirował uczucia miłości, sam jednak nie potrafił odwzajemnić tego uczucia. Pewnego razu, kiedy Narcyz spojrzał w powierzchnię wody źródlanej, ujrzał swoje odbicie i natychmiast zakochał się w swoim wyglądzie. Nie mogąc dotknąć swojego odzwierciedlenia, zapadł w melancholię, która doprowadziła go do śmierci. Kiedy pochowano go, na miejscu jego grobu wyrosła piękna roślina o białych płatkach i żółtym środku – narcyz.

Historia ta jest podstawą dla współczesnej koncepcji narcyzmu, rozumianego jako sytuacji, gdy osoba jest zauroczona własnym ja. Narcyz to jednostka egoistyczna, egocentryczna, skupiona na sobie i dążąca do demonstrowania swojej dominacji nad innymi. Konieczne jednak jest zrozumienie, że narcyzm utożsamiany z absolutnym umiłowaniem samego siebie, nie ma wiele wspólnego z prawdziwą miłością. Powstaje z braku akceptacji i miłości, a w dorosłym życiu manifestuje się jako zaburzenie osobowości narcystycznej (NPD), które ma na celu utrzymanie jak najwyższego mniemania o sobie i wzmocnienie własnego ego. Co więcej – osoby o profilu narcystycznym są tak naprawdę indywiduami z niskim poczuciem własnej wartości. Mają jednak tendencje do prezentowania siebie w sposób przesadny i wynoszenia się ponad innych. Są zakochane nie tyle w sobie, co w zidealizowanym obrazie siebie. Mają niekończącą się potrzebę bycia adorowanym i oczekują szczególnego traktowania od innych.