Wielu pracowników etatowych co roku staje przed dylematem, kiedy najlepiej zaplanować swój urlop. Szczególnie jest to istotne, gdy pracodawca wymaga ustalenia terminów urlopowych już na samym początku roku. Aby maksymalnie wykorzystać swój czas wolny, warto zwrócić uwagę na kalendarz świąt i dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 roku. To pozwoli nam na mądrą organizację urlopu, tak aby był on maksymalnie długi dzięki połączeniu z dniami wolnymi od pracy. Czy jednak kalendarz 2024 jest dla polskiego pracownika korzystny? Odpowiedzi na to pytanie poszukajmy poniżej.

Dni wolne od pracy są regulowane przez Ustawę o dniach wolnych od pracy z 18 stycznia 1951 roku (Dz.U.2020.1920 t.j.). W 2024 roku mamy do dyspozycji standardowo 13 dni ustawowo wolnych od pracy oraz wszystkie niedziele.

Kolejno w 2024 roku będziemy mieli następujące święta i dni ustawowo wolne od pracy: Nowy Rok – 1 stycznia (poniedziałek), Święto Trzech Króli – 6 stycznia (sobota, ale pracownik ma prawo do dnia wolnego w innym terminie), I dzień Wielkanocy – 31 marca (niedziela), II dzień Wielkanocy – 1 kwietnia (poniedziałek), Święto Pracy – 1 maja (środa), Święto Konstytucji 3 Maja – 3 maja (piątek), I dzień Zielonych Świątek – 19 maja (niedziela), Boże Ciało – 30 maja (czwartek), Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia (czwartek), Wszystkich Świętych – 1 listopada (piątek), Święto Niepodległości – 11 listopada (poniedziałek), I dzień Świąt Bożego Narodzenia – 25 grudnia (środa) i II dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia (czwartek).

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to być 13 dni, w praktyce tylko 11 z nich pozwolą nam na odpoczynek od zawodowych obowiązków. To dlatego, że dwa święta przypadały na niedziele, a za takie dni pracodawca nie musi wyznaczać innego dnia wolnego.

Pamiętajmy jednak, że dni świąteczne to nie jedyne dni wolne od pracy w 2024 roku. Każdy pracownik etatowy ma prawo do urlopu – 20 lub 26 dni, w zależności od stażu pracy. Do tego stażu zalicza się także czas nauki (według specjalnego przelicznika). Przykładowo, osoba, która ukończyła studia wyższe, może dodać do swojego stażu 8 lat, a osoba ze średnim wykształceniem – 4. Co więcej, Kodeks pracy zaleca co najmniej raz w roku wziąć dwutygodniowy (nieprzerwany) urlop. Jeśli jednak nie będziemy mogli skorzystać z urlopu w danym roku, zgodnie z prawem pracy powinniśmy go wykorzystać do końca września następnego roku.

Do dyspozycji pracowników są także inne formy urlopów zagwarantowane przez Kodeks pracy, na przykład urlop macierzyński czy rodzicielski. Możemy również skorzystać z tzw. urlopów okolicznościowych, które są przyznawane na wniosek pracownika w przypadku ważnych wydarzeń, takich jak ślub, narodziny dziecka czy śmierć bliskiej osoby.