Tabliczka mnożenia dla wielu dzieci jest mega trudna. Jako ich rodzic możesz czuć się w obowiązku, że Twoim zadaniem jest pomóc dziecku w jej nauce. W końcu będą potrzebować tej umiejętności całe życie –  w szkole podstawowej, średniej, na studiach i w życiu. Żeby temu sprostać, będziesz potrzebować czasu, strategii i cierpliwości, ale wszystkie wysiłki na pewno będą tego warte. Poznaj nasze metody na naukę tabliczki mnożenia.

Metod na naukę może być wiele i każde dziecko może nauczyć się innym sposobem. Warto znać kilka technik, aby w razie niepowodzeń z jedną, od razu wdrożyć inną. Zaczynamy!

Tabliczka mnożenia – ćwiczenie umiejętności

1

Znajdź czas. Usiądź z dzieckiem, gdy oboje jesteście gotowi, aby przyswajać wiedzę na spokojnie. Jeśli jesteś zajęty pracą lub jeśli Twoje dziecko jest zbyt zmęczone, głodne, nauka nie nastąpi tak szybko, jak byś chciał. Usiądźcie na 30 minut i nie pozwól, aby ktoś was rozpraszał. 

Energia i entuzjazm są bardzo ważne dla was obojga. Wyłącz telefon komórkowy, telewizor i usiądź przy stole z kilkoma przekąskami i zacznijcie powtarzać od początku, przykład po przykładzie. Po każdym słupku (x1, x2, x3 itd) róbcie przerwę i coś fajnego przegryźcie. 

Jeśli dziecko już zaczyna pojmować daną część, pobawcie się w dodawanie – 4×3 to 4+4+4. 

Poproś dziecko, aby przyniosło Ci książkę do matematyki i przejrzyj, jakie tam są stosowane metody. Dziecku najłatwiej będzie pojąc to, co już usłyszało na lekcji. W innym przypadku może wejść wielki zamęt. Zacznij od metod nauczycielki.

Pokaż dziecku zmienność mnożenia i wyjaśnij, że tak naprawdę to nie 100 przykładów a 50. Bo 3×7 to ot samo co 7×3 🙂 Od razu będzie chętniejsze do nauki, jeśli zobaczy, że materiału jest o połowę mniej!

Sztuczki w nauce tabliczki mnożenia

Poznaj sztuczki. Na szczęście matematyka jest pełna skrótów. Naucz swoje dziecko tych sztuczek, a będzie pod wrażeniem.

    1. Jeśli mnożymy przez 2 wystarczy liczby dodać do siebie 9×2 = 9+9 
    2. Mnożenie przez 4 – jeśli już umiesz poprzednią metodę, tu jest podobnie, Na  przykład 6×4 = 6×2 (6+6) i wynik 12 dodjamy do siebie 12 + 12 = 24 4 × 6 = 24
    3. Mnożenie przez 5 – najprościej na palcach – każdy palec to 5 i dodajemy 5,10, 15, 20 itd. 
    4. Kiedy pomnożymy przez 6 liczbę parzystą, wynik kończy się tą liczbą:  6 × 2= 12 6 × 4 = 24 6 × 6 = 36 itd. 
  • 7×8   Pomyśl 5,6,7,8  56 = 7 x 8 
  • Mnożenie przez 9 – to niż innego niż pomnożenie przez 10 i odjęcie tej liczby –  przykład: 8 x 9, to 8 x 10 = 80  80 – 8 = 72, czyli 8 x 9 = 72  itd
  • Mnożenie przez 10 jest chyba najprostsze, po liczbie dopisz 0.  5 x 10 = 50

Sposobów na mnożenie jest wiele. W internecie znajdziemy też wiele rymowanych wierszyków, dzięki którym możemy zapamiętać wyniki, np.:

Dziewięć załóg baloniarzy

Ściga się pod niebem.

Dziewięć razy trzy 

to dwadzieścia siedem.

Tabliczka mnożenia – ćwicz, ćwicz, ćwicz

Gdy Twoje dziecko już pojęło większość przykładów, nie zapominaj, aby ćwiczyć to na bieżąco. Fajną metodą ćwiczenia do 6 jest rzucanie dwóch kostek i mnożenia ich. Możesz też użyć kart i grać  w wojnę, a liczby z kart mnożyć. 

Pamiętaj, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Warto więc wymyślać własne gry lub kupować już dostępne na rynku. Nie zapomnij chwalić sukcesów. Po nauce całości możesz dziecku sprawić mały upominek lub zabrać go na lody czy gofry. Miło spędzicie czas, a dziecko dostanie jasny sygnał, że ty jesteś fajnym rodzicem i, że warto się uczyć !