Sprawna metoda przygotowania smakowitej kawy nie zawsze oznacza konieczność wizyty w kawiarni. Możliwość cieszenia się wyjątkową, domową filiżanką kawy jest prawie na wyciągnięcie ręki. Ważne jest, aby znać odpowiednie składniki i stosować odpowiednie proporcje. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak to zrobić.
Wielu miłośników kawy jest przekonanych, że z sukcesem mogą parzyć jedynie espresso i cappuccino we własnych czterech ścianach. Choć są to najprostsze do przygotowania typy kawy, to na pewno nie jedyne opcje. Wystarczy trochę wyobraźni i zaangażowania, a możemy podać również latte, affogato oraz aromatyczne kawy smakowe. Ale jak wygląda proces parzenia każdego z tych napojów?
Espresso jest idealnym napojem na rozpoczęcie dnia. Prosty i szybki do przygotowania wymaga świeżo zmielonych ziaren kawy i odpowiedniej ilości wody. Można go zaparzyć np. w tradycyjnej kawiarce – szczegółowo omawiamy to później.
Cappuccino jest mieszanką espresso i mlecznej pianki. Aby go przygotować, potrzebujemy spieniacza lub miksera, 150 ml mleka (zawierającego 2,5-3 % tłuszczu), espresso, garnka i ciepłej filiżanki. Podgrzewamy mleko do temperatury 60-70 stopni, równocześnie przyrządzając espresso. Następnie spieniamy podgrzewane mleko i wlewamy je do ciepłej filiżanki z espresso, starając się stworzyć na powierzchni napoju piankę. Możemy posypać kawę kakao lub cynamonem dla dodatkowego smaku.
Przygotowanie kawy latte wymaga specjalnej, wysokiej szklanki umożliwiającej utworzenie warstw napoju. Rozpoczynamy od podgrzewania około 200 ml mleka do temperatury 60 stopni, następnie spieniamy mleko i wlewamy do szklanki, czekając na utworzenie dwóch warstw. Dopiero potem wlewamy espresso i obserwujemy jak tworzą się trzy naprzemienne warstwy: mleka, kawy oraz mlecznej pianki.
Affogato to popularny włoski deser idealny na gorące dni. Do jego przygotowania potrzebne są lody waniliowe. Dwie gałki lodów umieszczamy w filiżance, a następnie zalewamy je świeżo zaparzonym espresso. Należy pamiętać, aby podawać affogato natychmiast po przygotowaniu.
Jeśli chcecie spróbować kawy smakowej, oprócz espresso i bitej śmietany potrzebujecie także wysokiej jakości syropu, np. czekoladowego, orzechowego lub pomarańczowego. Po zaparzeniu espresso i przelaniu go do filiżanki dodajemy łyżeczkę cukru waniliowego oraz 20 ml syropu. Następnie mieszamy i dekorujemy napój śmietaną i na przykład wiórkami czekolady.
Zasady parzenia czarnej kawy mówią, że na każde 100 ml wody należy użyć 7 g ziaren kawy. Aby uzyskać mocniejszy smak, używamy mniej wody, a ziarna mielimy bardzo drobno (powinny mieć one też dłuższy kontakt z wodą podczas parzenia). Gdy pragniemy bardziej rozcieńczonego napoju, używamy więcej wody i stosujemy szybszy przepływ. Odpowiedni dla naszego podniebienia rodzaj kawy odkryjemy poprzez eksperymentowanie z różnymi sposobami parzenia i notowania proporcji.
Kawę możemy przygotować za pomocą kilku prostych urządzeń: kawiarki, drippera lub aeropressu.
Kawiarka jest ciśnieniowym czajniczkiem, którego można użyć do przyrządzenia espresso lub małej czarnej. Przygotowanie kawy w tym urządzeniu polega na nalaniu wody do dolnego zbiorniczka i przykryciu go metalowym sitkiem, do którego wsypujemy świeżo zmieloną kawę. Następnie mocno dokręcamy górną część czajniczka i stawiamy go na kuchence, czekając, aż kawa zostanie wypchnięta do górnego zbiorniczka.
Dripper to rodzaj lejka wyposażonego w papierowy filtr w kształcie litery V. Do niego wsypujemy zmieloną kawę i zalewamy ją wodą o temperaturze około 90 stopni. Ważne jest, aby używać kawy pochodzącej z jednego regionu (bez mieszania), ponieważ taka kompozycja daje najbardziej rozpoznawalną lekkość i smak niespotykany.
Aeropress przypomina dużą strzykawkę z tłokiem, który pozwala przeciskać kawę przez filtr do dzbanka. Przygotowujemy w nim kawę zaczynając od zagrzania wody do temperatury 90-95 stopni. Potem odmierzamy około 16-18 g dobrej jakości kawy, mielimy ją i wsypujemy do aeropressu. Zalewamy wodą, najpierw około 40 g, którą mieszamy z kawą, czekamy 30 sekund i dodajemy resztę – do 250 g. Przeciskamy zawartość aeropressu przez wcześniej założony filtr. Pamiętajmy, że prędkość przeciśnięcia kawy wpływa na jej smak. Jeśli robimy to powoli, nasz napój będzie bardziej klarowny i o czystym smaku. Szybszy proces da nam napój o intensywnym aromacie.
Każde z powyższych urządzeń jest małe i umożliwia przygotowanie kawy samodzielnie w domu. Niemniej jednak smak takiej kawy nigdy nie dorówna tej przygotowanej w ekspresie ciśnieniowym. Dzieje się tak głównie dlatego, że ekspres umożliwia precyzyjne odmierzanie proporcji ziaren kawy oraz mleka, co daje napój o jakości porównywalnej z tym podawanym w kawiarniach. Przykładowo, w ekspresie De’Longhi można przygotować do 14 różnych rodzajów kawy, a także na przykład gorącą czekoladę.