Według zaktualizowanej ustawy, której przepisy zostały przyjęte przez nasze parlamentarzystów, Wigilia Świąt Bożego Narodzenia (24 grudnia) w roku 2023 zostanie objęta ograniczeniem handlu. W rezultacie tego, dwie ostatnie niedziele handlowe w tym roku przypada na 10 grudnia i 17 grudnia. Ustawa wprowadziła specyficzne zmiany dotyczące sytuacji, gdy Wigilia pokrywa się z niedzielą handlową, natomiast nie wniosła żadnych nowości do ogólnej reguły zakazu pracy w dni handlowe. Pytanie jest więc proste: kiedy będzie można robić zakupy w niedziele w przyszłym roku? Nowy kalendarz handlu na rok 2024 przewiduje siedem dni handlowych.

Od kiedy obowiązuje w Polsce przerwa handlowa w każdą niedzielę? Zakaz ten cieszy się poparciem wielu pracowników, którzy cenią sobie wolny czas, chociaż są też tacy, którzy chcieliby widzieć rezygnację z tego zakazu przez nowy rząd. Głównym celem wprowadzenia takiego ograniczenia było wzmacnianie więzi rodzinnych. W myśl tej idei, pracownicy sektora handlowego mają możliwość odpoczywać i cieszyć się czasem spędzanym z najbliższymi.

Przepisy wprowadzające zakaz handlu w niedziele (Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – Dz. U. z 2021 r. poz. 936 i 1891) zaczęły obowiązywać od 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nimi, zakaz ten nie dotyczy osób prowadzących na przykład swój własny sklep spożywczy i obsługujących go osobiście lub za pośrednictwem członków swojej rodziny.

W rok 2024 przypada siedem niedziel handlowych, podczas których nie będzie obowiązywał zakaz handlu. Aktualne przepisy ustawodawcze ustalają te niedziele na konkretne dni:

28 stycznia, 24 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia, 22 grudnia. Pierwsza niedziela handlowa w roku 2024 przypada na końcówkę stycznia.

Zgodnie z artykułem 6. Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, zakaz handlu nie obejmuje takich miejsc jak:

stacje paliw płynnych, sklepy z kwiatami, apteki i punkty medyczne, zakłady lecznicze dla zwierząt, sklepy z pamiątkami/dewocjonaliami, placówki handlujące prasą, wyrobami tytoniowymi, biletami komunikacji miejskiej, kuponami gier losowych/zakładów wzajemnych, poczty (przeważająca działalność polegająca na świadczeniu usług pocztowych), sklepy w obiektach infrastruktury krytycznej, sklepy w hotelach, sklepy w miejscach związanych z kulturą, sportem, turystyką i edukacją oraz hurtownie farmaceutyczne.