Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy powinni spożywać mrożone owoce i warzywa, czy raczej z nich zrezygnować, wiedząc, że ich wartość odżywcza jest niska? Jeśli nurtują Cię podobne wątpliwości, zapoznaj się z poniższym tekstem. Odpowiada on na większość pytań dotyczących mrożonych produktów.
Czy mrożonki są rzeczywiście wartościowe pod względem odżywczym? Mrożone owoce i warzywa różnią się nieco od ich świeżych odpowiedników pod względem wyglądu. Wydają się mieć inna konsystencję, są mniej jędrne i tracą zdolność do utrzymania wody. Jednak najistotniejsze jest to, co pozostaje niewidoczne dla naszych oczu – zawartość składników odżywczych. Jak proces mrożenia wpływa na zawartość witamin i minerałów w owocach i warzywach?
Podczas mrożenia większość straconych składników to witaminy, a nie minerały. W zależności od rodzaju produktu oraz metody mrożenia ilość utraconych witamin wynosi od 10 do 30%. Mimo to są to wartości znacznie niższe w porównaniu do innych procesów konserwacji żywności, takich jak wędzenie czy peklowanie mięsa, a także suszenie i zagęszczanie przetworów owocowo-warzywnych.
Ze względu na stosunkowo niewielkie straty witamin i minerałów, mrożonki mogą być cennym zamiennikiem dla świeżych produktów, zwłaszcza, gdy ich sezon dobiega końca. Nawet przechowywane przez rok mrożone owoce i warzywa mogą mieć zbliżoną, a czasem nawet wyższą wartość odżywczą w porównaniu do ich świeżych odpowiedników.