Aby cieszyć się długim i zdrowym życiem, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie już kilkadziesiąt lat wcześniej. Do takiego zestawu preparacji zalicza się unikanie nałogów, prowadzenie zdrowej diety, utrzymanie aktywności fizycznej oraz umiejętność skutecznego relaksu. Istotne jest jednak uświadomienie sobie faktu, że nasze organizmy są codziennie wystawione na działanie małych cząsteczek, które atakują je z siłą porównywalną do strzału z ostrej amunicji. To właśnie wolne rodniki tlenowe, będące produktem ubocznym przemian metabolicznych w naszych ciałach.
Chociaż naukowcy są świadomi ich istnienia od około 50 lat, dopiero niedawno odkryli ich negatywne skutki. Okazało się, że pewien procent tlenu transformuje się w toksyczne cząsteczki, które niszczą materiał genetyczny, komórki nerwowe i utleniają cholesterol. Powoduje to utwardzenie blaszek miażdżycowych, sprzyja formowaniu nowotworów oraz procesom starzenia. Co więcej, z biegiem lat ich niszcząca moc wzrasta. Mówiąc krótko, powinniśmy pozostać czujni wobec ich działania.
Pytanie brzmi, czy istnieje skuteczny sposób na walkę z tymi mikroskopijnymi agresorami. Na szczęście odpowiedź brzmi: tak, i jest to metoda całkiem przyjemna.
Po odkryciu, że tlen przyczynia się do generowania toksycznych związków w organizmie, badacze natychmiast rozpoczęli poszukiwania substancji, które mogłyby neutralizować te szkodliwe elementy. Okazało się, że mamy je dosłownie „na wyciągnięcie ręki” – znajdują się one między innymi w zielonej herbacie, ziarnach kakao (a zatem również w czekoladzie), czerwonym winie, cydrze produkowanym z jabłek, oliwie z oliwek oraz warzywach i owocach bogatych w witaminy A, C i E. Polifenole zawarte w tych produktach to jedne z najpotężniejszych antyoksydantów, które korzystnie wpływają na nasze organy wewnętrzne – wątrobę, serce i mózg.
Dieta obfitująca w witaminy A, C i E oraz cynk, miedź i selen pomaga utrzymać dobry stan wzroku. Substancje te zapobiegają destrukcji naczyń krwionośnych odżywiających siatkówkę oka i hamują rozwój zwyrodnienia plamki związanego ze starzeniem. Regularne spożywanie owoców cytrusowych, aronii, jagód, borówek i czarnych porzeczek może pomóc zapobiegać zaćmie, ponieważ antycyjanozydy zawarte w tych owocach usprawniają ukrwienie siatkówki, uszczelniają naczynia krwionośne i opóźniają procesy degeneracyjne.
Warto jednak zachować umiar i nie sięgać od razu po suplementy multiwitaminowe. Ich stosowanie powinno być poprzedzone badaniami krwi i dostosowane do potrzeb organizmu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przyniesienia więcej szkody niż korzyści, jak w przypadku badań, które wykazały, że podawanie palaczom dużych dawek beta karotenu (pochodnej witaminy A) nie tylko nie poprawiło ich stanu zdrowia, ale wręcz zwiększyło ryzyko zachorowania na raka.